Níže uvádíme základní údaje o našich lehátkách. Bližší informace Vám rádi sdělíme – neváhejte nás tedy kontaktovat zde – Kontakt

Příklad sestavy lehátek
Příklad sestavy lehátek
Technické informace
Použité materiály:
  • Závaží – beton
  • Ocelová konstrukce – pevnostní ocel třídy S355
  • Dřevo – kanadský / sibiřský modřín, amargoso, garapa
  • Spojovací materiál – nerez třídy A2, galvanický pozink

Povrchovou úpravu oceli je možno zvolit. Na výběr je práškový lak nebo žárový zinek. Latě jsou z odolného dřeva, které i bez ochranného nátěru zajišťuje dlouhou životnost – více níže.

Konstrukce lehátka a použité materiály jsou zárukou dlouhodobé použitelnosti. V případě nutnosti je však možné jakýkoli komponent lehátka jednoduše vyměnit.

Základní rozměry lehátek
Lehátka šířky 750 mm
Lehátka šířky 1500 mm
Popis používaného dřeva
Kanadský / sibiřský modřín

Kanadský modřín pochází z oblastí na západě Kanady, zejména z Britské Kolumbie, kde převládají náročné klimatické podmínky vedoucí k růstu stromů s hustými letokruhy a malými suky. Tato oblast leží ve stejné zeměpisné šířce jako modřín sibiřský, který byl v posledních desetiletích velmi rozšířen a hojně využíván. Kanadský modřín tak roste v podobných klimatických podmínkách a je se sibiřským modřínem co do tvrdosti a hustoty letokruhů naprosto srovnatelný.

Díky velmi vysoké hustotě kolem 600 kg/m3 vykazuje kanadský modřín mimořádnou stabilitu a pevnost. Bez ošetření dosahuje pro venkovní použití třídy trvanlivosti 2–3.

Stromy z kanadského modřínu dosahují výšky až 60 metrů s průměrem kmene až 2 metry. Roste v relativně vlhkém a chladném klimatickém pásmu díky kterému dochází k malým přírůstkům letokruhů a vyšší hustotě dřeva s obsahem pryskyřice, díky čemuž dřevo vykazuje odolnost proti dřevokazným houbám. Dřevo kanadského modřínu je pevné a tvrdé, a jeho řezivo se používá na celou řadu výrobků stavebního truhlářství jako jsou: podlahy, železniční pražce, stavbu lodí a vzhledem k jeho trvanlivosti a odolnosti proti venkovním vlivům rovněž pro fasády, terasy, konstrukce domů.

Díky své přirozené trvanlivosti a stabilitě je kanadský modřín ideální pro venkovní použití, zejména na fasádní obložení a terasy. Dřevo je přirozeně odolné vůči povětrnostním vlivům, a proto vyžaduje v porovnání s jinými dřevinami méně péče a údržby. Jeho teplá barva a nápadná kresba dodají každé terase přirozenou krásu a příjemnou venkovní atmosféru. Výrobek z modřínového dřeva lze nechat bez ošetření přirozeně zešednout. Šedivé dřevěné fasády mají zvláštní kouzlo. Může však podle okolností trvat desítky let, než se vytvoří jednotná stříbrošedá patina, kterou známe z horských chat v Alpách. Neošetřené dřevěné fasády mění vlivem prostředí barvu a strukturu povrchu. Způsob, jakým k tomu dochází, je často obtížné předvídat, neboť na různé plochy působí příliš mnoho faktorů.

Amargoso

Amargoso botanický název Vatairea spp. je tvrdá jihoamerická dřevina s přirozenou odolností proti povětrnosti. Tato dřevina pocházející z jižní Ameriky se vyznačuje dobrou stabilitou. Barva této dřeviny je zpočátku zlatavě červená s různými odstíny pruhování, během několika dní až týdnů na slunci mění dřevo barvu do tmavě hnědo -červené.

Žluté zbarvení čerstvě po nařezání, časem tmavne. Textura od radiální po nepravidelnou strukturu. Dřevina vlivem UV záření a klimatu zvětrává a mění barvu do šedého odstínu. Vlivem působení vlhkosti či spadových nečistot může dřevo černat a měnit barvu do tmavého odstínu. Doba zvětrávání dřeva je závislá na způsobu ošetřování, lokalitě podnebí, vystavení jednotlivých kusů dešti a dalším povětrnostním vlivům.

Střední stupeň sesychání, střední až mírný stupeň zakřivení, dobrá stabilita. U dřeviny amargoso je možné pozorovat shodně jako například u dubu vzpřímení dřevných vláken na povrchu po prvním kontaktu s vlhkostí, rosou nebo deštěm. Dřevo, které je vystaveno venkovním klimatickým vlivům mění svůj objem, sesychá se, nebo narůstá dle změn klimatu. 

S životností přesahující 25 let při použití ve venkovních podmínkách je amargoso jedním z nejtrvanlivějších materiálů pro venkovní výrobky. Jeho hustá struktura a vysoký obsah přírodních olejů přispívají k jeho odolnosti vůči mechanickému opotřebení a povětrnostním vlivům.

Garapa

Garapa neboli Garapeira, botanický název Apuleia Leiocarpa, je tvrdá dřevina s přirozenou odolností proti povětrnosti. Tato dřevina pochází z jižní Ameriky a je velmi často používaná pro terasové palubky. Garapa se vyznačuje dobrou stabilitou, pevností a trvanlivostí. Celosvětově je Garapa velmi oblíbenou exteriérovou dřevinou.

Žlutavá, žlutavě červená s různými odstíny, po čase tmavne. Barevné rozdíly jsou přirozené a obvyklé. Dřevina vlivem UV záření mění na vzduchu barvu do šedé, vlivem vlhkosti či spadových nečistot mění barvu povrchu do tmavého odstínu. Doba zvětrávání dřeva je závislá na způsobu ošetřování, lokalitě podnebí, vystavení jednotlivých kusů dešti a dalším povětrnostním vlivům.

Střední stupeň objemových změn dřeva, nízký stupeň zakřivení, malé růstové defekty, mírné třískování. Možnost tvorby prasklin vlivem klimatu.